Strona 1 z 1

Sprawność kotłów kondensacyjnych

PostNapisane: 29 maja 2013, o 19:57
przez Slysky
Czy to możliwe, aby kotły kondensacyjne uzyskiwały sprawność większą niż 100 %? Zastanawiam się jak to możliwe, że kotły kondensacyjne uzyskują sprawność > 100% . Zgodnie z definicją, sprawność urządzeń jest to stosunek energii uzyskanej do energii dostarczonej, a więc niemożliwe jest uzyskanie sprawności > 100%. Jeśli dobrze pamiętam wykłady z fizyki, to kotły kondensacyjne (zgodnie z tym co podają ich producenci) należałoby zaliczyć do perpetuum mobile pierwszego rodzaju (to hipotetyczna maszyna, która wytwarza więcej energii, niż sama zużywa).

Re: Sprawność kotłów kondensacyjnych

PostNapisane: 31 maja 2013, o 08:59
przez Instalator24.net
W przypadku kotłów przyjęło się sprawność obliczać, bez uwzględnienia "ciepła utajonego" i dlatego jest możliwe uzyskanie teoretycznej sprawności >100%. W ten sposób obliczamy sprawność zarówno w przypadku kotłów konwencjonalnych jak też kondensacyjnych. Gdyby w obliczeniach uwzględnić "ciepło utajone" obliczona sprawność kotła kondensacyjnego wynosiłaby ok. 96-98 %, natomiast kotła tradycyjnego ok. 75-82 %.
Może dla przypomnienia wykładu z fizyki podam definicję: ciepło utajone zwane też ciepłem przemiany fazowej – jest to ilość energii cieplnej wymienionej pomiędzy układem a otoczeniem podczas zmiany stanu skupienia (prowadzonego w warunkach izotermicznych).
Aby było prościej podam najbardziej znany przykład takiego ciepła utajnionego:
ciepło dostarczone w celu podtrzymania gotowania się wody to ciepło utajone, gotująca się woda utrzymuje jednak stałą temperaturę 100°C.
Pojęcie ciepła utajnionego występuje często w opisach procesów zachodzących w klimatyzacji i chłodnictwie.

Re: Sprawność kotłów kondensacyjnych

PostNapisane: 31 maja 2013, o 09:01
przez Slysky
Brzmi nieźle :), ale gdzie jest w kotle to ciepło utajnione? Czy chodzi o zmianę stanu skupienia gazu (paliwa) z płynnego na gazowy? :lol:

Re: Sprawność kotłów kondensacyjnych

PostNapisane: 31 maja 2013, o 09:02
przez Instalator24.net
W wyniku spalania gazu powstaje między innymi para wodna.
W parze wodnej jest skumulowana energia w postaci ciepła potrzebnego do zmiany stanu skupienia wody w parę wodną i jest zwana "ciepłem utajonym".
W kotłach tradycyjnych para wodna wraz ze spalinami jest odprowadzana do atmosfery i "ciepło utajone" jest tracone (odprowadzone do atmosfery).
W kotłach kondensacyjnych, dzięki specjalnej budowie wymiennika "ciepło utajone" jest odzyskiwane ze spalin w procesie schładzania pary wodnej (kondensacji).
Ciepło wraz z para wodną nie idzie do atmosfery tylko chłodna woda jest odprowadzana do kanalizacji, a "ciepło utajone" jest odzyskane na cele grzewcze.
Ciepło uzyskane w wyniku reakcji spalania gazu naturalnego nazywamy "ciepłem jawnym".

Re: Sprawność kotłów kondensacyjnych

PostNapisane: 16 cze 2013, o 09:48
przez Dad61
Może jeszcze kilka cyferek i podsumowanie.
W tradycyjnych kotłach gazowych spaliny wyrzucane do atmosfery mają temperaturę 100 - 130 °C. Ciepło zawarte w spalinach jest tracone. Natomiast w kotłach kondensacyjnych temperatura spalin może wynosić około 40°C. Przy tak głębokim schłodzeniu wykrapla się z nich woda - kondensat. Temperatura spalin, przy której kocioł zaczyna kondensować, wynosi 57°C (temperatura punktu rosy). Jeśli kocioł kondensuje, to jego sprawność przekracza 100%.