Który grzejnik jest lepszy: aluminiowy czy stalowy?

W tym dziale znajduje się wszystko o grzejnikach

Który grzejnik jest lepszy: aluminiowy czy stalowy?

Postprzez Marian » 29 maja 2013, o 20:04

Witam,
Słyszałem, że grzejniki aluminiowe niepowinne być stosowane w przypadku instalacji z rur miedzianych - ponieważ aluminium z miedzią tworzy ogniwo i grzejnik aluminiowy ulega korozji. Czy to prawda? :?
Marian
 
Posty: 1
Dołączył(a): 29 maja 2013, o 20:00

Re: Który grzejnik jest lepszy: aluminiowy czy stalowy?

Postprzez Slysky » 29 maja 2013, o 20:05

Ogniwa korozji powstają w miejscu połączenia grzejnika aluminiowego z elementami miedzianymi. W miejscach połączeń grzejników aluminiowych z mosiężną armaturą zaleca się montowanie teflonowych przekładek zapobiegających korozji. Obecnie chyba wszystkie grzejniki aluminiowe (a na pewno firmowe np. Armatury Kraków) są wykonane ze stopów aluminium odpornych na oddziaływanie miedzi. W instalacja miedzianych można też stosować inhibitory, które eliminują oddziaływanie instalacji miedzianych.
Osobiście jestem zwolennikiem stosowania grzejnika aluminiowego, jeśli możliwe jest jego zastosowanie. Właściwie podstawowym ograniczeniem zastosowania grzejnika aluminiowego jest brak tak szerokiej gamy wymiarowej, jak ma to miejsce w przypadku płytowych grzejników stalowych.
Zalety grzejników aluminiowych
- duża przewodność cieplna aluminium - grzejniki szybko się nagrzewają i oddają ciepło - szybko ogrzewają pomieszczenie.
-łatwość sterowania pracą grzejników
- posiadają nowoczesny dizajn, są gładkie i odporne na korozję - łatwo można je wyczyścić - korzystne przy alergiach.
- rozbudowana powierzchnia wymiany ciepła ze względu na budowę członową - szybko oddają ciepło.
Slysky
 
Posty: 3
Dołączył(a): 22 kwi 2013, o 18:54

Re: Który grzejnik jest lepszy: aluminiowy czy stalowy?

Postprzez Darek » 4 cze 2013, o 18:11

Grzejników aluminiowych często ze względów technicznych nie da się zastosować. Najczęstszą przeszkodą są wymiary grzejnika:
- konieczność zastosowania bardzo niskiego grzejnika (niski parapet) najniższy grzejnik aluminiowy żeberkowy ma wysokość 350mm, a grzejniki płytowe stalowe występują już o wymiarze 200mm np. firmy PURMO
- konieczność zastosowania grzejnika o dużej mocy np 3kW – grzejnik aluminiowy (popularny KFA G500F) miałby długość 1,77 m, a grzejnik płytowy stalowy (popularny PURMO VC33 600x1400) ma długość 1,4 m (przy nieco nawet większej mocy) lub nawet (popularny PURMO VC33 900x900) o długości 0,9 m (co prawda wyższy o 50% od grzejnika aluminiowego).
Jednoznacznie nie da się określić, który grzejnik jest lepszy.
Darek
 
Posty: 3
Dołączył(a): 4 cze 2013, o 18:08

Re: Który grzejnik jest lepszy: aluminiowy czy stalowy?

Postprzez Dad61 » 7 cze 2013, o 20:44

Są też ograniczenia techniczne do stosowania grzejników stalowych. Stalowe grzejniki płytowe nie powinne być stosowane w otwartych instalacjach CO, w których woda ma stały kontakt z powietrzem, należy też unikać instalowania ich w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności np. w wilgotnych pomieszczeniach piwnicznych, w łazienkach lub pralniach. Przy stosowaniu grzejników stalowych należy unikać częstego spuszczania wody z instalacji CO.
Wszystkie te ograniczenia spowodowane są możliwością wystąpienia podwyższonej korozji grzejników co może znacznie skacać ich żywotność. Warunki gwarancji stalowych grzejników płytowych nie obejmują grzejników montowanych w warunkach o podwyższonej wilgotności i instalacja otwartych.
Dad61
 
Posty: 4
Dołączył(a): 5 cze 2013, o 05:58

Re: Który grzejnik jest lepszy: aluminiowy czy stalowy?

Postprzez Kubwol » 12 cze 2013, o 17:24

Porównanie cen grzejnik aluminiowy/stalowy przy uwzględnieniu ich zalet i wad wskazuje na bezkonkurencyjność grzejnika aluminiowego.
Grzejniki aluminiowe nie są montowane tak często jak na to zasługują ze względu na duży opór instalatorów, którzy muszą poświecić więcej pracy aby poskładać odpowiednie zestawy grzejnikowe (dołożenie lub ujęcie odpowiedniej ilości żeber grzejnika). Często instalatorzy nie mają odpowiednich (zresztą bardzo prostych) narzędzi, aby taki zestaw złożyć lub po prostu wielu nie umie tego zrobić (b. proste!)
Kubwol
 
Posty: 1
Dołączył(a): 12 cze 2013, o 17:23

Re: Który grzejnik jest lepszy: aluminiowy czy stalowy?

Postprzez Krzych » 15 cze 2013, o 14:31

Korozja grzejników aluminiowych w instalacja wykonanych z miedzi jest mitem, chyba że chcesz kupić grzejnik ALU niewiadomego pochodzenia tzw. tani marketowy - wykonany z nieokreślonego stopu. Kupując grzejnik aluminiowy uznanego producenta np. Armatury Kraków , Idmaru praktycznie ten problem nie wystąpi. Inną sprawą jest coraz większa popularność i różnorodność instalacji niemiedzianych, gdzie o problemach z korozją nie ma mowy.
Krzych
 
Posty: 2
Dołączył(a): 15 cze 2013, o 14:30

Re: Który grzejnik jest lepszy: aluminiowy czy stalowy?

Postprzez Czarek » 16 cze 2013, o 16:36

Podstawową zaletą grzejników stalowych jest duża gama wymiarowa, co powoduje bardzo łatwy dobór grzejnika pod względem mocy i wymaganych wymiarów.
Nikt nie wspomina tutaj o wadach tych grzejników. Blacha wewnątrz grzejnika stalowego jest goła i narażona na oddziaływanie wody. Zawarty w wodzie tlen powoduje korozję, co bardzo niekorzystnie wpływa na trwałość grzejników stalowych. Dlatego nie należy wyposażać w nie instalacji otwartych, w których woda instalacyjna ma kontakt z powietrzem atmosferycznym. Zaleca się stosowanie w instalacja z grzejnikami stalowymi wody uzdatnionej, również w tych z układem zamkniętym. Drugim ważnym ograniczeniem stosowania grzejników stalowych płytowych jest ich montaż w instalacjach grawitacyjnych, ponieważ mają duże opory przepływu, a różnica ciśnienia wymuszająca przepływ wody w takich instalacjach jest niewielka.
Czarek
 
Posty: 2
Dołączył(a): 16 cze 2013, o 16:34


Powrót do Grzejniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron