Strona 1 z 1

Kolektory próżniowe czy płaskie???

PostNapisane: 31 maja 2013, o 09:26
przez Gremlin
Mam zamontowane kolektory próżniowe zauważyłem, że spadła ich wydajność i po trzech latach niektóre rury jak powiedział mi fachowiec rozszczelniły się. Czy podobnie ma się sytuacja w kolektorach płaskich? :ugeek:

Re: Kolektory próżniowe czy płaskie???

PostNapisane: 4 cze 2013, o 18:33
przez Darek
Nie bardzo rozumiem co to znaczy "rozszczelniły się" rury próżniowe. Rura próżniowa sama z siebie się nie rozszczelni, zawsze potrzebny jest czynnik mechaniczny (uderzenie).
Jeśli zależy ci na całorocznym efektywnym podgrzewaniu wody zdecydowanie polecam kolektory próżniowe. Jeśli chcesz ogrzewać wodę tylko latem lepsze będą płaskie. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku warto zwrócić uwagę na długość gwarancji kolektorów słonecznych oraz jej warunki (czy przypadkiem nie będziesz musiał za dodatkową opłatą co roku wymieniać glikolu, czy gwarancja obejmuje cały kolektor czy może tylko absorber lub tylko same rury szklane).
To jakie kolektory wybrać zależy też od tego gdzie mieszkasz. Ogólnie jeśli mieszkasz na terenie górskim z dużymi opadami śniegu, jest tam mała wilgotność i praktycznie nie wieja wiatr warto zastanowić się nad kolektorami płaskimi. Jeśli mieszkasz w innym miejscu niż góry w większości przypadków lepiej działać będą kolektory próżniowe.

Re: Kolektory próżniowe czy płaskie???

PostNapisane: 15 cze 2013, o 15:14
przez Szymon
Ważne zastrzeżenia do kolektorów płaskich:
1. Jest to urządzenie które nie powinno być stosowane w polskich warunkach klimatycznych (wątpliwa dekoracja na dachu przez minimum 6 miesięcy w roku)
2. Izolacja od strony nasłonecznionej jest słaba. Izolacyjność powietrza w tym przypadku jest ograniczona z uwagi na występująca konwekcję.
3. Kształt kolektora płaskiego (duże płaskie powierzchnie) jest przeszkodą w skutecznym wytwarzaniu próżni w jego wnętrzu oraz co ważne jej utrzymaniu (jakość próżni) przez okres eksploatacji urządzenia (ok 25 lat).
4. Skropliny pod szybą w kolektorze płaskim oraz postępujące osiadanie zanieczyszczeń z powietrza na absorberze w znacznym stopniu ograniczają jego sprawność.

Moim zdaniem przedstawione argumenty dyskwalifikują to urządzenie.